Yeşil Çayın Faydaları

Yeşil çayın faydaları, bu çayın kullanımı çok eski yıllara dayanır, M.Ö. 3000 yılına kadar gider. Bir hikayeye göre yeşil çay yaprağı Çin imparatorunun önünde kaynayan suyun içine düştüğü ve daha sonra o milletin geleneksel içeceği haline geldiği anlatılır. O yıllardan günümüze kadar gelmiştir. Yeşil çayın faydaları, saymakla bitmez aslında hemen hemen her derde deva gibidir. Diş sağlığına faydası ve ödem attırmak gibi bir çok faydası bulunur. En çok bilenen faydası ise kilo vermekte yardımcı olması ve bunun için bir çok kürler de vardır. Bunlardan bir kaçını sitemizde kadınca haberler sayfasında bulabilirsiniz.

Yeşil Çayın Faydaları

Yeşil çayın faydaları, yapılan araştırmalarda kanser hastalığına iyi geldiği ve iyileşmeye yardımcı olduğu görülmüştür. Kolesterolü düşürür ve tansiyonu dengeler aynı zamanda şeker hastalığından korur. Diyet yapanlar ve zayıflamak isteyenler için yağ yakımında faydası olur. Erken yaşlanmayı önler. Yeşil çayın faydaları, daha pek çok sorunun tedavi amaçlı olarak kullanıldığı söylenir. Her şeyin faydası olduğu kadar fazla kullanımında zararı da olabilir. Her bünyeye aynı yöntem iyi gelmez, bundan dolayı kendinize uygun olanını seçmelisiniz.

Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

  • Kilo vermekte faydalıdır,
  • Bağışıklık sistemini ve vücut direncini arttırır,
  • Güçlü bir antioksidandır,
  • Kansere hastalığına karşı koruma etkisi sağlar,
  • Diş eti rahatsızlıklarına karşı koruma etkisi sağlar,
  • Metabolizmayı hızlandırır,
  • Kötü kolesterolü düşürmekte etkilidir,
  • Kalp sağlığını korumaya yardımcı olur,
  • Kan basıncını düşürür,
  • Diş çürüklerini önlemekte yardımcı etkendir.

Yeşil Çayın Zararları Nelerdir?

Yeşil çayın zararları nelerdir, kalp hastalıkları yaşayanlar, yüksek tansiyon, böbrek hastalıkları, karaciğer, mide ülseri ve anksiyete başta olmak psikolojik rahatsızlıklar yaşayanların yeşil çay tüketmesi sakıncalıdır. Anemi, diyabet, glokom hastalıkları olan kişiler Hamile ve emziren kadınlar da yeşil çay tüketmemesi gerekir. Aşırı yeşil çay tüketimi sinirlilik, uykusuzluk, kalp çarpıntısı, baş dönmesi yapabilir. Kafein içerdiğinden bazı kişilerde bulantı, kusma, ishal, baş ağrısı ve iştahsızlığa neden olabilir. Bu rahatsızlıkları olan yeşil çayı içmekten kaçınmalıdırlar. Yeşil çay bazı ilaçlarda etkileşime geçebilirler. Eğer bu ilaçları kullanıyorsanız yeşil çay içmekten kaçınmalısınız. Kalp ritmi ilaçları, yüksek tansiyon ilaçları, aspirin ve kan sulandırıcı ilaçlar, kemoterapi ve bazı antibiyotikleri kullananlar doktoruna danışarak yeşil çay kullanımı ona göre tüketmelidir.

Yeşil Çay Demleme

Yeşil çay demleme, yapımı çok kolaydır. Kaynamış suyun içerisine bir tatlı kaşığı kuru yeşil çay atın ve dk dinlendirdikten sonra içime hazırdır. Afiyet olsun, bizi takip etmeye devam edin. Merak ettiğiniz her şeyi burada bulabilirsiniz.

Etiketler: Yeşil çayın faydaları, yeşil çayın faydaları nelerdir