Üzüm Sirkesi Yapımı

Üzüm sirkesi yapımı, daha önce sizlerle kadınca haberler bölümünde elma sirkesi tarifini de paylaştık. Bugün ise üzüm sirkesi tarifinin paylaşacağız. Bunun için çok emek harcamanıza gerek yok üzüm zamanı bitmeden üzümleri alıp yapamaya başlayın. Üzüm sirkesi yapımı, yapmanız gereken şey çok basit bütün malzemeleri bir araya getirerek arada bir karıştırmak. Üzüm sirkesinin faydaları çoktur, sizin ve çocuklarınızın sağlığı için birebirdir. Üzüm sirkesi yapımı, evde yapılan sirkenin tadı da kokusu da farklı ve daha lezzetlidir. Salatalara da en çok yakışan üzüm sirkesi dir. Bu tarifi uyguladığınızda hazır sirke kullanmak istemeyeceksiniz. Üzüm sirkesi faydaları, kadınca haberler bölümünden okuyun.

Üzüm Sirkesi Tarifi

Üzüm sirkesi tarifi, mayalama süresince plastik kapta tutun cam kavanoza mayalandıktan sonra alın. Çünkü mayalanma süresinde cam kavanozun çatlama ihtimali var. Üzüm sirkesi için her tür her renkte üzüm kullanmanız mümkündür. Üzüm sirkesi yapımı, üzümü çöplerinden ayırmanıza gerek yok. Kurarken sapı dalıyla kaba koyabilirsiniz. Tuz atmasanız şarap tadında olacaktır. Evde bulunan hafif çürümeye başlayan üzümleri kullanabilirsiniz. Çöpe atmak yerine harika bir değerlendirme olabilir. Şimdi sizlerle tarifi ve hazırlanışını maddeler halinde paylaşalım.

Üzüm Sirkesi Nasıl Yapılır?

Malzemeler

  • 1,5 kilo üzüm
  • 4 litre su
  • 1,5 yemek kaşığı iri bulgur
  • 10 tane nohut
  • 1 az ekmek içi 1 dilim kadar olabilir
  • 1,5 yemek kaşığı tuz

Hazırlanışı

Üzümlerin hepsini çürüğünü falan yıkayın ve güzelce süzün. Plastik bir kap içerisine tüm malzemeleri ekleyin. Kabın ağzını bir tülbent ile kapatın ve kapağını sıkıca kapatın. Serin karanlık bir yerde 15-20 gün bekletin ve beklettikten sonra içerisinden üzümleri çıkarın ve süzün bir şişeye koyun. 2-3 ay bekletin ne kadar bekler ve ekşise o kadar güzel olur. İşte ev yapımı üzüm sirkeniz hazır. Kolay gelsin hanımlar.

Üzüm Sirkesi Kaç Kalori?

Üzüm sirkesi kaç kaloridir? sorununa cevabımız şu olacaktır. Öncelikle zayıflamak isteyenler gönül rahatlığıyla kullanabilir. Kadınca haberler bölümde üzüm sirkenin faydaları içerinde bundan bahsettik. Su ile kullanılır ve zayıflatma etkisi olduğu söylenir. Bir porsiyon üzüm sirkesi 13 gramdır ve üzüm sirkesi 2,5 kaloridir. Üzüm sirkesinin besin değerleri aşağıdaki gibidir.

Üzüm Sirkesi Besin Değerleri

130 gramında ne kadar karbonhidrat vardır (08 gram)
130 gramında ne kadar protein vardır (0.5 gram)
130 gramında ne kadar yağ vardır (0 gram)

Etiketler: üzüm sirkesi evde nasıl yapılır, üzüm sirkesi kaç kaloridir, Üzüm sirkesi tarifi