Tırnak Batması Nasıl Düzelir

Tırnak batması nasıl düzelir, öncelikle nasıl oluştuğu konusunda biraz bilgi vermek isterim. Dar burunlu ayakkabılarla çok ayakta kalmak yada sürekli dar çorap giyilmesinden oluşur. Ayrıca ayak yapısı taraklı olanlarda daha çok görülür. El ve ayak tırnaklarında tırnağın ete doğru uzamasından meydana gelir. Tırnak batması nasıl düzelir, genelde ayak baş parmağının tırnağında görülür ve çok nadir olarak el tırnaklarında da oluşur. Tırnağı çok fazla dipte kesmekten oluşur ve tırnağa bir şeyler düşmesi ve çarpmalardan da meydana geldiği saptanır. Tırnak batması nasıl düzelir, bunu aslında tamamen iltihap büyümeden evde tedavi etmek aslında kolaydır.

Tırnak Batması Nasıl Düzelir

Tırnak batması nasıl düzelir, tırnağın ete doğru uzamasından meydana gelen iltihaptır. İltihabı büyümeden evde tedavi etmek mümkündür, eğer fazla şişlik ve ağrınız var ise hemen doktora gitmelisiniz. Bunun için plastik cerrahiye yada ortopedi doktoruna gitmeniz gerekmektedir. Tırnak batığı nasıl düzelir, mantar enfeksiyonları ve gut hastalığı, şeker hastalığı, aşırı şişmanlamak tırnak batmasının oluşmasında başı çeker.

Tırnak Batmasına Evde Çözüm

  • Kaynamış suyun içerisine 1 tatlı kaşığı nane katın ve 15-20 dk bekletin. Ayaklarınızı kuruladıktan sonra hint yağını ve limon yağını karıştırarak ayaklarınıza masaj yapın.
  • Bir küçük soğanı fırına koyun ve piştikten sonra içini az çıkarıp tırnağın batan yerine sarın. Sabaha kadar bekletin ve şişini çekecektir.
  • Sıcak su banyosunda parmağınızdaki şişliği almakta işe yarar fakat enfeksiyon varsa şişlik inmez. Daha da artar eğer bir enfeksiyon varsa suya değmesi daha çok arttırır.

Bu yöntemler evde hafif şişmeler olduğunda tırnağınızı rahatlatmak için yapılan tedavilerdir. Eğer rahatsızlığınız fazla ise hekiminize başvurmalısınız.

  • Diğer bir tedavi yöntemi ise elma sirkesi dir. Asitli yapısı sayesinde tırnak batmasında oluşan iltihabı keser, ayağınızı sıcak suda sirke ekleyerek 25-30 dk bekletin.
  • Zerdeçal ağrı şişlik ve sorun gidermede işe yarayan yöntemlerden biridir. Tırnak batma hastalıklarında en çok işe yarayan tedavilerden biridir.
  • Çay ağacı yağı, tırnak batmasında ağrı gidermede ve iltihapların geçmesinde en etkili çözümlerdendir. Bunun yanında tırnağı yumuşatarak tırnağın düzgün uzamasında yön vermeyi sağlar.

Sizler için araştırdık ve paylaştık bizi takip etmeye devam edin. Yeni haberler ve bilgilerle sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz ve merak ettiğiniz her şeyi kadınca haberler bölümünden okuyabilirsiniz.

Etiketler: tırnak batması nasıl düzelir, tırnak batması nasıl oluşur, tırnak batmasına evde çözüm