Kozalak Reçeli

Kozalak reçeli, doğru duydunuz kozalak reçeli mi olur diyenler için işte tarifini paylaşacağız. Aslında çam balı olarak da geçer, nefis aromalı bir tadı vardır. Küçük daha yeni olmuş yeşil çam kozalakları ile yapılıyor. Kozalak reçeli, günümüzde az bilinen bir reçel türüdür. Aslında faydaları o kadar çoktur ki. İlaç niyeti günde bir kaşık yendiğinde öksürüğü keser. Grip, soğuk algınlığı, solunum yolu hastalıklarına birebirdir. Aslında kozalağı suda kaynatıp her gün bir bardak suyunu astım ve üst solunumu yolu hastaları için bir şifa kaynağıdır. Kozalak reçeli, bulunan yöreye göre kozalak çeşitleri değişiyor ama genelde nisan, mayıs aylarında yeşili bulunuyor. Kozalakla yoğurt mayalama,

Kozalak Reçeli Nasıl Yapılır?

Kozalak reçeli nasıl yapılır? Rusya da geleneksel bir reçel türüdür. Rusya halkı yıllardır, soğuk algınlığı, grip, üst solunum yolları, boğaz enfeksiyonları ve diş eti hastalıklarında tedavi edici olarak kullanılır. Vücut direncini arttırarak koruyucu kalkan haline gelir ve vücudu hastalıklara karşı korur. Kozalak reçeli, bu yapacağız reçeli kahvaltılarda gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Sizinde bu tarifi evde denemenizi tavsiye ederiz. Ayrıca kozalak ile mükemmel bir yoğurt da mayalanıyor. Bununda tarifini sizlerle başka bir makalemizde paylaşacağız. Şimdi sizlerle bu güzel tarifi paylaşalım, okuyan hanımlar eminim yapmak isteyeceklerdir.

Kozalak Reçeli Tarifi

Malzemeler

  • 25-30 adet en küçüğünden çam kozalağı
  • 1,5- 2 kilo toz şeker
  • 2 litre içme suyu
  • 2 tatlı kaşığı limon tuzu
  • 5-6 adet limon

Hazırlanışı

Normal reçel yapar gibi hiçbir farkı yok. Önce tencereye kozalakları alıyoruz, tabi ki kozalakları iyice yıkayıp dezenfekte ediyoruz. Daha sonra üzerini geçecek kadar su ekleyip ve 2 limon suyunu sıkarak bekletin bu işlemi, 3 gün boyunca tekrarlayın. 3.günün sonunda kozalakları şekerini ekleyerek kaynatın ve reçel kıvamını aldıktan sonra sıcak iken kavanozlara doldurun. Eğer kıvamını ölçmek istiyorsanız kaynarken bir tabağa az bir kaşık kadar alarak soğumasını bekleyin eğer hemen koyul aşmıyorsa kaynatmaya devam edin istediğiniz kıvama gelince altını kapatın. Şimdiden deneyecek olanlara afiyet olsun diyoruz ve lezzetli günler diliyoruz. Sizler için yeni tariflerle ve merak ettiğiniz her şeyi kadınca haberler bölümünden bulabilirsiniz. Bizi takip etmeye devam edin.

Etiketler: kozalak reçeli faydaları, kozalak reçeli nasıl yapılır, kozalak reçeli tarifi