Keşkek Nasıl Yapılır

Keşkek nasıl yapılır, bugün sizlere Anadolu mutfaklarında en çok yapılan bir yemek tarifi paylaşacağız. Düğünlerde, sünnetlerde, hatta mevlitlerde pilavın yanına çok kullanılan bir yemektir. İlk başta bira görüntüsü gariptir ama tadı size mükemmel gelecektir emin olun. Aslında yapımı biraz zahmetlidir ve vakit alır. Düğünlerde yapıldığı zaman koca koca kazanlarda kaynatılır. Keşkek nasıl yapılır, bende Sinop’ta bir akrabamın sünnet düğününde tatmıştım Gerçekten çok lezzetliydi ve tarifini sizlerle paylaşmak istedim. Ayrıca tam bir sağlık deposudur. Bu tarifin etlisi, tavuklusu, hindilisi artık her türlü yapılır. Değişik yapımlarını da sizinle paylaşacağız.

Keşkek Nasıl Yapılır

Keşkek nasıl yapılır, öncelikle keşkeğin faydalarından bahsedelim. Sinir sistemini güçlendirir ve kanı çoğaltır. Aynı zamanda besinlerin en kuvvetli sidir. Bundan dolayı fazla tüketildiğinde şişmanlamaya yol açar. Özellikle çocuklarınızın çorbalarına bol bol keşkek kullanmalısınız. Çok faydasını göreceksiniz. Keşkek nasıl yapılır, dilerseniz buğdayları düdüklüde haşlayabilirsiniz. Düdüklü tencere pişirmek daha kolay ve zaman açısından sizin için daha kısa olur. Lafı fazla uzatmadan tarife geçelim.

Keşkek Nedir

Keşkek nedir, iyice dövülmüş yarma ve içine konulan etle birlikte yapılan yemektir. Besin değeri oldukça yüksektir ve çocuklar için çok faydalı bir yemektir. Kolay keşkek tarifi nasıl yapılır, aşağıda tarifini vereceğiz.

Keşkek Tarifi

Malzemeler

  • 500 gr keşkeklik buğday
  • 2 adet kalçalı tavuk budu
  • tuz
  • karabiber

Hazırlanışı

Bu yemeği yapmadan önce buğdayları ılık suda ayrı bir kapta 3-4 saat ıslatın. Tavukları ayrı bir tencere haşlayın ve suyunu ayarın. Daha sonra buğdayları ayrı bir kaba alın ve haşlamaya bırakın. Tavuk butlarını didin ve bir tencere de soğanını salçasını ve istediğiniz baharatları ekleyerek tavuğu ve haşlanmış olan buğdayları ekleyin. Tavuk suyunu da ilave edin. Tuzu ekleyin ve kısık ateşte pişirin. Dilerseniz bu işlemi daha kısa yoldan yapabilirsiniz. Buğdayları iyice yıkayın ve düdüklü tencere de yarım saat haşlayın. Daha sonra düdüklü tencerenin içine soğanını salçasını baharatlarını ekleyerek kavurun ve tavuğu ekleyin. Düdüklünün ağzını kapatarak yarım saat pişirin. Zaten tavuklar içinde dağılacaktır. Yada kuş başı tavuk göğsü de kullanabilirsiniz. Deneyecek olanlara şimdiden afiyet olsun.

Keşkek Kaç Kalori

Keşkek kaç kalori, 1 porsiyon keşkek 481 kaloridir.

Etiketler: keşkek kaç kalori, keşkek nasıl yapılır, keşkek tarifi