Çatlak Oluşumuna Bitkisel Çözüm

Çatlak Oluşumuna Bitkisel Çözüm

Genelde kadınların büyük sorunudur çatlak bunun için bitkisel çözüm olarak bitkisel yağlar önerilir. Çatlakları önlemek için öncelikle erken tedavi etmek gerekir daha pembemsi ve kırmızı iken hemen bu yağlara başlamalı. Bayanlar gebelikte hızlı kilo alıp verme genelde çatlak oluşumuna sebep olur. Bunun sizinle paylaşacağımız bu yağlar çatlak oluşumunu tedavi edecek. Aynı zamanda uzun süre önce çatlamışsa artık yer edinmişse bu tarz çatlaklarda pekte fayda etmez bu tarz tedavi yöntemi bunun için doktorunuza başvurmalısınız. Ama daha yeni başlamış çatlaklar ise bunları yok eder. İşte şimdi bu yağlardan bahsedeceğiz ve umarım size de yararı olacaktır. Öncelikle ciltte çatlak neden bu konu üzerinde biraz paylaşımlar yapalım sadece gebelik ve hızlı kilo akıp verme çatlak oluşuma sebep değildir. Ciltteki çatlak oluşuma sebep her türlü şey olabilir, şimdi biraz bunların açıklamasını yapalım.

Cilt Çatlaklarının Oluşum Nedenleri

Biz kadınlar genelde çatlak oluşumunu hamilelik dönemine bağlarız. Ama aslında sadece hamilelik ile sınırlı değildir. Sadece kadınlarda değil, beylerde çatlaklar gözükebilir. Yani sonuç olarak şöyle diyebiliriz ki öncelikle çatlak derinin zorlanması halinde yırtılması ile oluşur. İşte buna neden olanları sırasıyla madde halinde açıklama yapalım.

1- Kortizon tedavisi

2- Ergenlik dönemi

3- Sürekli kilo alıp vermek

4- Vücut geliştirme

5- Gebelik

6- Hormonların değişmesi

7- Genetik faktörler ve lif eksikliği

Bu maddelerden biri var ise çatlak oluşuma açıksınız demektir, işte bunu önlemek için bu aşağı belirteceğimiz bitkisel yağları kullanmalısınız. Hafif çatlaklar olduğunda bunu önlemek içinde bu yağlarla kendinize terapi yapabilirsiniz.

Zeytinyağı: zeytin yağı genelde her şeye faydası vardır. Hemen hemen herkesin mutfağında bulunur çatlak oluşan bölgelerde kullanabilirsiniz, hem kozmetik ürünlerden ucuzdur hemde sağlığa bir zararı yok gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Lavanta ve Papatya Yağı: Lavanta ve papatya yağında 7-8 damla birbirine karıştırarak sürüyoruz iyileştirici ve nemlendirici özelliğine sahiptir.

Badem Yağı: Vücuttaki çatlakları için en çok önerilen yağlardandır, içerisinde bulunan E vitamini ve kolajen özelliği sayesinde nemlendirmeyi sağlar.

Buğday ruşeymi: Bu yağın içerisine lavanta ve papatya ardından zeytinyağı, kakao yağıda ekleyerek karıştırdığımız tam bir çatlak kremi elde edeceksiniz. Bu şekilde çatlak olan bölgeye parmak uçlarıyla masaj yapınca bir rahatlama ve çatlakların azaldığını göreceksiniz.

Aloe vera: Bu yağ zeytinyağı ile karıştırılıp kullanıldığında çatlak oluşumunu hemen hemen sıfıra düşürecektir. Zaten aloe vera yağının bir çok faydası vardır, enfeksiyonları giderme özelliğine sahiptir.

Çatlak Oluşumunu Nasıl Önleriz

Öncelikle vücudumuzda oluşan çatlaklardan kurtulmak yerine önce bunu olmadan tedavi etmek gerekir. Yani çatlak oluşumuna sebebiyet vermemek ve dikkat etmek gerekir. Bunun için günlük hayatımızda biraz değişiklik yapmalıyız. Vücudunuz buna elverişli ise daha çok dikkat etmek gerekir. Bunun için dikkat etmemiz gerekenleri yazalım. Sık sık diyet yapmamak gerekir, kilo alıp vermek çatlak oluşumuna sebep olur bunun için yememize dikkat etmeliyiz. Cildi nemli tutmak çok önemlidir, kuru ciltlerde çatlak oluşumu sıklıkla görülebilir. Sürekli nemlendirici kullanmak gerekir. Vücudumuzun su ihtiyacını karşılamalıyız, günde 1,5-2 lt su içmeliyiz. Düzenli spor yapmalıyız, devamlı spor vücudumuza esneklik kazandırır. Birde en çok A, E, C vitamini bulana yiyecek ve içecekleri sık tüketmeliyiz. Bunlara dikkat edersek çatlak oluşumu yaşamak hiç olmayacak kadar az bir risktir.

Etiketler: