Aspirinin Yararları

Aspirinin yararları, genelde ateş düşürücü ve ağrı kesici olarak kullanılan haptır, aynı zamanda Türkiye de reçetesiz satılan ilaçlardan biridir. Her tülü ağrı için genelde kullanılır ve halk arasında çok yaygındır. 1853 yılında ilk olarak piyasada üretildi. Carl Gerhardt tarafından yapımı sağlandı. Tıbbi olarak 1899 yılında Heinrich Dresser tarafından bulundu. Her ilaçta olduğu gibi hekiminize danışmadan kullanımı tavsiye edilmez. Yan etkilerini de sizlerle paylaşacağız. Genelde kan sulandırmak için ve damar tıkanıklığı olan hastalar kullanır. Baş ağrısı ve diş ağrısı içinde kullanımı uygundur. Kanın pıhtılaşmasını önlediği söylenir.

Aspirinin Yararları

Aspirinin yararları, her tür ağrıda kullanıldığı gibi kullanılmadığı durumlarda vardır. On iki parmak bağırsak ülseri olanlar, mide ve astım gibi hastalıklar, böbrek ve karaciğer yetmezliği olan alerjik astım ve iç kulak intihabı olanlar bu ilacı kullanmamalıdır. Yüksek dozda kullanıldığında ortaya çıkan bazı belirtiler vardır. Bunlardan bir kaçı, sık nefes alma ve sürekliliği, baş dönmesi, bulantı, kusma, kramplar, dikkat dağınıklığı, görmede duymada bozukluk, kulaklarda uğultu bu gibi durumlarda zehirlenme meydana gelir. Hemen bir hekime başvurmalısınız. Bu tür ilaçlar, doktorunuz tavsiye etmediği sürece ilaç kullanımı önerilmez. Aspirinin kullanıldığı durumlardan ve yararlarından bahsedelim;

 • Kalp krizinden sonra tekrarını önlemek için,
 • Koroner arter rahatsızlığı var ise,
 • Baypas olan veya anjiyoplastiden sonra,
 • Geçici is kemik atak veya inme geçirmiş ise,
 • Felç önleme ameliyatı sonrasında,
 • 45 yaş üstü erkeklerde kalp krizini önlemek için sağlayacağı fayda, günlük kullanımı midesine zararı olmuyorsa kullanılır,
 • 55 yaş üstü kadınlarda felci önlemek için sağlayacağı fayda, midesine zarar vermiyorsa kullanılır.

Aspirin Kullanımı

Aspirin kullanımı, damar içerisindeki pıhtılaşmayı önler. Genelde kalp krizi geçirenlere ve inme geçiren hastalara hastalara doktor düşük dozda aspirini reçete eder.

Aspirin Ne İçin Kullanılır?

Aspirinin ne için kullanılması gerekir, Kalp krizi riskini önlemek için ve tıkanan damarlarda kanı sulandırarak fayda sağladığı görülür. Felç riski olanlar kullanır ve eğer hiç böyle bir rahatsızlığınız yoksa ise bu ilacı kullanmaya başlayacaksanız. Doktorunuzla iletişime geçmelisiniz, tavsiye edildiği şekilde kullanın.

Aspirin Hap

Aspirin hap, düşük dozlu aspirinler ve yaygın olarak kullanılan ağrı kesici ateş düşürücü olarak kullanılır. Aynı zamanda felç ameliyatı önlemek ve baypas ameliyatı olan kişilerin doktor tavsiyesi ile kullandığı ilaç türüdür.

Aspirin Zararları

 • Midesinde ülseri ve gastriti olanlar,
 • Yakın zamanda beyin kanamasına bağlı felç geçirmiş olanlar,
 • Aspirine alerjisi var ise,
 • Dengesiz yüksek tansiyonu problemi yaşıyor iseniz,
 • Astımı bu ilacın birleşenleri ile kötüleşenlere kullanımı önerilmez.

Sizler için araştırdık ve burada paylaştık. Kullanacağınız her şeyin bence bilincinde olmak gerekir, her ilacı elinize aldığınızda mutlaka içeriğini okuyunuz. Sağlıkla kalın.

Etiketler: aspirin hap, aspirin kullanımı, aspirin ne için kullanılır